Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:08 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 5 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: klucze dynamometryczne - alternatywa
PostNapisane: Cz mar 21, 2019 1:20 pm 
Świeżak

Dołączył(a): Cz lut 21, 2019 5:19 pm
Posty: 7
czy zamiast kupować klucze dynamometryczne ($$$) jest w praktyce możliwe żeby do skręcenia użyć zwykłego klucza + przedłużka + siłomierz lub waga hakowa? (wymagany moment liczymy z ramienia i siły [może być siłomierz o małym zakresie ale regulujemy ramieniem])

nie widziałem żeby ktoś tak robił a teoretycznie rozwiązanie jest ok - niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu...

zakładam zastosowanie incydentalne i na własne, garażowe potrzeby


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: klucze dynamometryczne - alternatywa
PostNapisane: Cz mar 21, 2019 4:16 pm 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pn lip 05, 2010 10:45 am
Posty: 75
Lokalizacja: Gdańsk
Teoretycznie jak najbardziej powinno to działać.
To wiesz, ale piszę, żeby inni też to widzieli.
M=F*r
Moment [Nm] jest równy sile [N] pomnożonej razy promień [m]
Chodzi o coś takiego:
https://www.youtube.com/watch?v=lzrGJqZ5-Qg

Oczywiście przy każdym użyciu będziesz musiał sobie przeliczać jaką siłę będziesz musiał przykładać z kg na Nm, pomyłka jest jak najbardziej możliwa, ale w przypadku grubej pomyłki pewnie się zorientujesz, że coś jest nie tak.


Martwi mnie jednak najbardziej to, że będziesz musiał przykładać siłę dokładnie w określonej odległości od punktu obrotu (nie będzie to problem jeśli masz w kluczu otwór do np. powieszenia na ścianie),
oraz to, że będziesz musiał przykładać siłę dokładnie pod kątem 90 stopni do klucza, a inaczej będziesz miał błędy równe sinusowi kąta pomyłki (o co może być nie trudno w warunkach warsztatowych). Czyli jak się pomylisz o 10 stopni to będziesz miał ponad 17% błędu, jak o 20 stopni to ponad 34%, jak o 30 to równo 50%.*

Podsumowując, moim zdaniem nie warto, nie dziaduj, kup normalny klucz, albo pożycz od sąsiada. ;D Jeśli jednak się zdecydujesz to sprawdź metodę na jakieś śrubce, nakrętce, imadle, porównując wyniki z jakimś nieimprowizowanym kluczem.

*To moje rozważania na szybko, jeśli coś jest źle myślę to będę wdzięczny za wyprowadzenie z błędu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: klucze dynamometryczne - alternatywa
PostNapisane: Pt mar 22, 2019 10:59 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Wt lut 16, 2010 10:17 pm
Posty: 914
Lokalizacja: Łódź
No risk no fun, ale czy jest sens aż tak rzeźbić?
Zawsze można też też d... podcierać starymi gazetami, a obiady gotować na ognisku na balkonie.
Po to jednak wynaleziono narzędzia precyzyjne, by ich używać.
Oczywiście, możesz wyposażyć się w kątomierz, ekierkę, wagę hakową, kartkę, ołówek i resztę alternatywnych zabawek, tylko po co tak wymyślać?
Klucz dynamometryczny nie jest akurat szczególnie drogim narzędziem, więc...
Choice is Yours!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: klucze dynamometryczne - alternatywa
PostNapisane: Pt mar 22, 2019 7:33 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr sty 24, 2007 9:11 am
Posty: 1497
Lokalizacja: z krzaczorów
Witka

Cale lata ludzkość używała np takich (w linku przykładowa aukcja) Też działają. Tanie.
https://allegro.pl/oferta/klucz-dynamom ... 7038691508

Pozdr rr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: klucze dynamometryczne - alternatywa
PostNapisane: Pn mar 25, 2019 2:03 pm 
Świeżak

Dołączył(a): Cz lut 21, 2019 5:19 pm
Posty: 7
nie pomyślałem o błędzie wynikającym z kąta ale! największy moment uzyskujemy przy kącie 90 więc idąc np od 80 do 100 z wcześniej obliczoną siłą uzyskujemy odpowiedni moment maksymalny (w praktyce łatwo na oko zachować kont przybliżony do 90)

przychylam się do opinii, że nie warto "inwestować" w klucze tanie i/lub o dużej zakresowości. więc tanio nie będzie.
więcej, coś mi mówi, że za pomocą siłomierza możemy uzyskać precyzję porównywalną z porządnym kluczem.
oczywiście nie jest to tak poręczne i wygodne więc nie zaproponowałbym takiego rozwiązania dla mechanika ale do zastosowania na własne potrzeby ... czemu nie?
o proszę:
https://www.youtube.com/watch?v=XaqBA-xSGbc
(waga której używa ten gość kosztuje na allegro 15zł)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 5 ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL