Teraz jest N kwi 28, 2024 9:00 am


Napisz wątekOdpowiedz Strona 2 z 2   [ Posty: 27 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: KUPNO MOTOCYKLA Z ZAGRANICY - NA FIRMĘ...?
PostNapisane: N lis 22, 2009 8:55 pm 
poeta forumowy

Dołączył(a): Śr sie 06, 2008 7:56 pm
Posty: 214
Lokalizacja: ck krakoff
jesteś pewny, że można jednorazowo? coś mi się majaczy, że jak sprawdzaliśmy z moim księgowym, to wyszło że nie. chyba nie dotyczy grupy 7, w której są motocykle (sprzęt transportowy pozostały)
ale głowy nie daję, pytam tylko

a, oczywiście dla potrzeb amortyzacji nie ma znaczenia skąd pochodzi sprzęt
jsz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: KUPNO MOTOCYKLA Z ZAGRANICY - NA FIRMĘ...?
PostNapisane: N lis 22, 2009 9:11 pm 
Site Admin

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 9:02 pm
Posty: 3777
Lokalizacja: Wrocław
z tego co sie orientuje to jednorazowo mozesz wpuscic w koszty jezeli w ciagu roku sprzedasz tez sprzet i wtedy zaplacisz podatek od sprzedazy


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: KUPNO MOTOCYKLA Z ZAGRANICY - NA FIRMĘ...?
PostNapisane: N lis 22, 2009 9:18 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N wrz 16, 2007 8:29 pm
Posty: 7905
Lokalizacja: Szczecin
nic nie musisz sprzedawać. tak jak napisał joszua. motocykle to grupa 7. można amortyzować je jednorazowo

http://www.podatki.egospodarka.pl/38134 ... ,65,1.html


joszua. skoro nie ma znaczenia dla potrzeb amortyzacni skąd pochodzi motocykl to jakie dokumenty muszę zatem przynieść do Księgowej aby wszytko było ok. a motocykl kupuję za granicą.:)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: KUPNO MOTOCYKLA Z ZAGRANICY - NA FIRMĘ...?
PostNapisane: Pn lis 23, 2009 8:32 am 
poeta forumowy

Dołączył(a): Śr sie 06, 2008 7:56 pm
Posty: 214
Lokalizacja: ck krakoff
jak przy każdym innym: dowód nabycia, uiszczenia opłat i zarejestrowania (ma służyć w firmie do jazdy, więc niezarejestrowany nie spełniłby zadania). jakim dokumentem dokonać odpisu amortyzacyjnego to już księgowa powie, bo ja z innej branży ;)
jsz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: KUPNO MOTOCYKLA Z ZAGRANICY - NA FIRMĘ...?
PostNapisane: Pn lis 23, 2009 8:36 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Pn mar 12, 2007 10:08 pm
Posty: 2039
Lokalizacja: S-ec
no mnie ksiegowa rozliczyła jednorazowo podatek dochodowy. Potem tylko przy sprzedazy (jeśli Ci się znudzi maszyna :D )wystawiasz fakture z zerowym VATem. Przedzwoń sobie dla pewności do US.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: KUPNO MOTOCYKLA Z ZAGRANICY - NA FIRMĘ...?
PostNapisane: Pn lis 23, 2009 9:31 am 
poeta forumowy

Dołączył(a): Śr sie 06, 2008 7:56 pm
Posty: 214
Lokalizacja: ck krakoff
rumpel napisał(a):
Potem tylko przy sprzedazy (jeśli Ci się znudzi maszyna :D )wystawiasz fakture z zerowym VATem. Przedzwoń sobie dla pewności do US.


a w życiu. odliczenie vat = sprzedaż na fakturze z vat
zerowy (a właściwie zwolniony, z podaniem podstawy) tylko jeśli sprzęt kupiony był bez odliczenia vat (czyli np. od osoby fizycznej)
BTW opodatkowania przy sprzedaży ciągną się jeszcze 5 lat od zakończenia amortyzacji. trzeba pamiętać
jsz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: KUPNO MOTOCYKLA Z ZAGRANICY - NA FIRMĘ...?
PostNapisane: Pn lis 23, 2009 1:06 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N wrz 16, 2007 8:29 pm
Posty: 7905
Lokalizacja: Szczecin
może panowie zrobię jakieś podsumowanie tego wątku :)

- kupując motocykl z krajów UE. jesteś zwolniony z Vatu ichniego, ale dopłacasz vat w Polsce. jeżeli zapłaciłeś Vat ichni, w Polsce musisz dopłacić różnice.

- Nie ma problemu z zakupem motocykla z zagranicy i zarejestrowanie go na firmę.
- Kupując motocykl od osoby prywatnej na firmę, możesz dokonać jednorazowej amortyzacji
- kupując motocykl na firmę od firmy, gdzie uzyskujesz F-vat. możesz odliczyć 60% vatu z faktury, jednak nie więcej niż 6000 zł, oraz zamortyzować go jednorazowo.

- Jeżeli chcesz sprzedać motocykl który masz na firmę, a kupiłeś go od osoby prywatnej, wystawiasz fakturę ze stawką vat - zwolniony. dochód doliczasz do dochodu firmy.

- jeżeli sprzedajesz motocykl kupiony na firmę i przy jego zakupie odliczyłeś Vat. sprzedając go wystawiasz pełną fakturę Vat ze stawką 22%. dochód oczywiście rozliczasz w ramach firmy.

kupując paliwo do motocykl anie wolno nam rozliczać Vatu, kupując akcesoria niezbędne do użytkowania go w ramach firmy wolno nam rozliczać zarówno vat jaki i podatek dochodowy.


mam nadzieje że to się komuś przyda. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: KUPNO MOTOCYKLA Z ZAGRANICY - NA FIRMĘ...?
PostNapisane: Pn lis 23, 2009 1:51 pm 
poeta forumowy

Dołączył(a): Śr sie 06, 2008 7:56 pm
Posty: 214
Lokalizacja: ck krakoff
ex1 napisał(a):
jeżeli zapłaciłeś Vat ichni, w Polsce musisz dopłacić różnice.

- Kupując motocykl od osoby prywatnej na firmę, możesz dokonać jednorazowej amortyzacji
- kupując motocykl na firmę od firmy, gdzie uzyskujesz F-vat. możesz odliczyć 60% vatu z faktury, jednak nie więcej niż 6000 zł, oraz zamortyzować go jednorazowo.

kupując paliwo do motocykl anie wolno nam rozliczać Vatu


nein. jeśli zapłaciłeś ichni vat, to musisz zapłacić nasz, a potem odzyskać sobie ichni. i masz kłopot. generalnie operacja niestosowana, zbędna, czasochłonna i kosztowna: mając nip eu (o którym zapomniałeś...) bierze się fakturę exportową i fajrant

kupując motocykl w jakikolwiek sposób można go jednorazowo zamortyzować, pod warunkiem spełnienia kryteriów nowej firmy lub małego podatnika - i tylko pod takim warunkiem!

kupując motocykl z fakturą vat 22% odliczasz całość vatu, zgodnie z wyrokiem nsa z bodajże marca br (do znalezienia np na pl.rec.motocykle albo forum motocyklistów, podawałem link) limity dla osobówek nie dotyczą motocykla. uzasadnienie tamże

kupując paliwo do motocykla, w oparciu o ten sam wyrok, odliczasz normalnie vat
jsz

ps. jeśli Twoja księgowa kazała Ci odliczać 60% vatu, to ją zmień. po cholerę Ci specjalista od przepisów, który ich nie zna?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: KUPNO MOTOCYKLA Z ZAGRANICY - NA FIRMĘ...?
PostNapisane: Pn lis 23, 2009 2:01 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): N wrz 16, 2007 8:29 pm
Posty: 7905
Lokalizacja: Szczecin
jeszua napisał(a):
ex1 napisał(a):
jeżeli zapłaciłeś Vat ichni, w Polsce musisz dopłacić różnice.

- Kupując motocykl od osoby prywatnej na firmę, możesz dokonać jednorazowej amortyzacji
- kupując motocykl na firmę od firmy, gdzie uzyskujesz F-vat. możesz odliczyć 60% vatu z faktury, jednak nie więcej niż 6000 zł, oraz zamortyzować go jednorazowo.

kupując paliwo do motocykl anie wolno nam rozliczać Vatu



kupując motocykl z fakturą vat 22% odliczasz całość vatu, zgodnie z wyrokiem nsa z bodajże marca br (do znalezienia np na pl.rec.motocykle albo forum motocyklistów, podawałem link) limity dla osobówek nie dotyczą motocykla. uzasadnienie tamże

kupując paliwo do motocykla, w oparciu o ten sam wyrok, odliczasz normalnie vat
jsz

ps. jeśli Twoja księgowa kazała Ci odliczać 60% vatu, to ją zmień. po cholerę Ci specjalista od przepisów, który ich nie zna?


jak możesz to poszukaj tego wyroku nsa, bo z tego co ja czytałem to interpretacji tych przepisów jest bardzo dużo, a każdy urząd skarbowy ma prawo do własnej.

ja znalazłem taką interpretację.
http://www.podatki.egospodarka.pl/23914 ... ,65,1.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: KUPNO MOTOCYKLA Z ZAGRANICY - NA FIRMĘ...?
PostNapisane: Pn lis 23, 2009 2:02 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Pn mar 12, 2007 10:08 pm
Posty: 2039
Lokalizacja: S-ec
a w życiu. odliczenie vat = sprzedaż na fakturze z vat

przecież ja nie odliczyłem Vatu więc nie rozumiem.

Kupiłem moto od osoby prywatnej na zwykłą umowe kupna, nie zapłaciłem w karaju Vatu i sprzedałem z Vatem zerowym na fakturze.

Nie mam niestety teraz całej dokumentacji (leży u Ksiegowej) więc nie podam szczegółów. Zaznaczam, że jestem osobą fizyczną prow. działalność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: KUPNO MOTOCYKLA Z ZAGRANICY - NA FIRMĘ...?
PostNapisane: Pn lis 23, 2009 2:59 pm 
poeta forumowy

Dołączył(a): Śr sie 06, 2008 7:56 pm
Posty: 214
Lokalizacja: ck krakoff
rumpel napisał(a):
a w życiu. odliczenie vat = sprzedaż na fakturze z vat

przecież ja nie odliczyłem Vatu więc nie rozumiem.


się nie zrozumieliśmy. mówiłeś o swoim jednostkowym przypadku, który tylko jedną z możliwych opcji. co do zasady ma być wystawiona faktura vat

edytka: podstawą zwolnienia z vat w przypadku sprzedaży pojazdu od którego nie odliczono vatu jest art 43 ust 1 pkt 2 ustawy o vat. udanej lektury ;)

"Zaś jak chodzi o motocykle, to nie mieszczą się one w zakresie przedmiotowym tego przepisu, gdyż nie mają one określanej dopuszczalnej ładowności, jako pojazdy nie służące do przewozu ładunków, tak jak i samochody osobowe, które jednak w omawianym przepisie zostały wymienione.

Inaczej rzecz ujmując, chociaż zgodnie z przepisem art. 2 pkt 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym motocykl jest pojazdem samochodowym, to jednak nie dotyczy go przepis art. 86 ust. 3 ustawy o VAT normujący kwestie odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodów osobowych oraz pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu ładunków.

W związku z powyższym należy uznać, że uzasadnione było stwierdzenie Sądu I instancji, że w odniesieniu do motocykli przepis art. 86 ust. 3 ustawy o VAT nie ma zastosowania (...)"
za http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/6320EE87C1
oraz na dokładkę:
http://podatki.gazetaprawna.pl/orzeczen ... cykli.html

wiążącą interpretacją jest wyrok nsa. teraz to skarbówka może w tej sprawie na lody sobie iść :twisted:
jsz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: KUPNO MOTOCYKLA Z ZAGRANICY - NA FIRMĘ...?
PostNapisane: Wt gru 01, 2009 10:28 pm 
poeta forumowy

Dołączył(a): Pt gru 26, 2008 10:30 pm
Posty: 272
Lokalizacja: w-wa
nie wiem na ile to temat aktualny ale:

1. kupujesz od osoby pryw. z UE na umowę kupna to jesteś zwolniony z VAT na mocy decyzji właściwego USk. do którego w tej sprawie zwracasz się z wnioskiem w formie vat-24 i otrzymujesz VAT 25

2. kupujesz od firmy (komisu) to musisz mieć na fakturze napisane, że to jest vat-marża i wtedy OK (czyli procedura J.W.)

3. jeśli kupujesz od firmy która wystawia fakturę z pełnym vat, i jest zarejestrowany również jako vatowiec unijny to powinieneś mu zapłacić netto bez vatu na podstawie nipu eurpejskiego a w PL zapłacić 22%, które moze być odliczone jako zakup wewnątrzwspólnotowy

innych wariantów nie ćwiczyłem i raczej nie polecam

import z USA to zawsze płacisz 22%vat cła itp. (vat w takim wypadku nie wiem czy możesz jako firma to odliczyć)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 2 z 2   [ Posty: 27 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL