Teraz jest So maja 11, 2024 9:58 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 2 z 3   [ Posty: 32 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Apteczka pierwszej pomocy i pierwsza pomoc
PostNapisane: Wt wrz 15, 2009 6:49 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): So lip 18, 2009 10:30 am
Posty: 2149
Lokalizacja: Gdańsk
W przedszkolu, do którego swego czasu chodziła moja córka, była dziewczynka na wózku inwalidzkim sparaliżowana od pasa w dół, podobno w wyniku użycia jodyny w czasie dość banalnej operacji. Wtedy dowiedziałem się o reakcji alergicznej na jodynę i zaleceniu aby jej nie stosować wobec osób, co których nie możemy stwierdzić czy są uczulone czy też nie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Apteczka pierwszej pomocy i pierwsza pomoc
PostNapisane: Wt wrz 15, 2009 7:22 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2009 5:39 pm
Posty: 1069
Lokalizacja: Podkarpacie
marekm napisał(a):
marekm napisał(a):
AdvHP2rider napisał(a):
...spitytus/woda utleniona/jodyna - wszystkie czy jedno z nich?...

Z jodyną radzę uważać. Uczuleniowcy mogą skończyć na wózku (sparaliżowani).

Dość ciekawe powiązanie przyczynowo-skutkowe :wink:

Czy ciekawe ? Nie wiem. Rodziny sparaliżowanych oceniają to inaczej.[/quote]

Nie chciałem cię urazić.Piszesz o rodzinach czyli tak, jakbyś wiedział o co najmniej kilku przypadkach.
Ja o takim bezpośrednim powiązaniu niestety nie słyszałem :roll:
Ludzie są uczuleni na różne rzeczy.Na motorze trzeba uważać przede wszystkim na pszczoły.Wielu ludzi nawet nie wie,że są uczuleni.Jeżeli dojdzie do anafilaksji i nikt nie poda ci leków to skończysz w dębowej skrzynce a nie na wózku.


Ostatnio edytowano Wt wrz 15, 2009 7:43 am przez Acent, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Apteczka pierwszej pomocy i pierwsza pomoc
PostNapisane: Wt wrz 15, 2009 7:24 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2009 5:39 pm
Posty: 1069
Lokalizacja: Podkarpacie
marekm napisał(a):
W przedszkolu, do którego swego czasu chodziła moja córka, była dziewczynka na wózku inwalidzkim sparaliżowana od pasa w dół, podobno w wyniku użycia jodyny w czasie dość banalnej operacji. Wtedy dowiedziałem się o reakcji alergicznej na jodynę i zaleceniu aby jej nie stosować wobec osób, co których nie możemy stwierdzić czy są uczulone czy też nie.

Ludzie mają skłonność do uproszczeń.Zwłaszcza gdy jest to historia gdzie pojawia się magiczne słowo "podobno".


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Apteczka pierwszej pomocy i pierwsza pomoc
PostNapisane: Wt wrz 15, 2009 7:52 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): So lip 18, 2009 10:30 am
Posty: 2149
Lokalizacja: Gdańsk
Acent napisał(a):
marekm napisał(a):
W przedszkolu, do którego swego czasu chodziła moja córka, była dziewczynka na wózku inwalidzkim sparaliżowana od pasa w dół, podobno w wyniku użycia jodyny w czasie dość banalnej operacji. Wtedy dowiedziałem się o reakcji alergicznej na jodynę i zaleceniu aby jej nie stosować wobec osób, co których nie możemy stwierdzić czy są uczulone czy też nie.

Ludzie mają skłonność do uproszczeń.Zwłaszcza gdy jest to historia gdzie pojawia się magiczne słowo "podobno".

Napisałem "podobno" ponieważ osobiście przy operacji nie byłem. Rodzice wątpliwości nie mieli, lekarze z którymi rozmawiałem również.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Apteczka pierwszej pomocy i pierwsza pomoc
PostNapisane: Wt wrz 15, 2009 10:38 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2009 5:39 pm
Posty: 1069
Lokalizacja: Podkarpacie
Pass :D. Na pewno masz większą wiedzę na temat sekwencji wydarzeń w tym konkretnym przypadku niż ja.Co ja bym dał za taki brak wątpliwości.........


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Apteczka pierwszej pomocy i pierwsza pomoc
PostNapisane: Wt wrz 15, 2009 11:23 am 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): So lip 18, 2009 10:30 am
Posty: 2149
Lokalizacja: Gdańsk
Acent napisał(a):
Pass :D. Na pewno masz większą wiedzę na temat sekwencji wydarzeń w tym konkretnym przypadku niż ja.Co ja bym dał za taki brak wątpliwości.........

Wątpliwości mi nie brakuje, wszak młody już nie jestem. :(

Opisałem konkretny przypadek i opinię lekarzy. Jak się zakończyła sprawa w sądzie nie wiem. Córka jest już w liceum.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Apteczka pierwszej pomocy i pierwsza pomoc
PostNapisane: Wt lut 16, 2010 9:25 am 
poeta forumowy

Dołączył(a): Cz lut 04, 2010 8:35 pm
Posty: 256
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Radze zaopatrzyć się również w ustnik jednorazowy lub specjalny rodzaj chusteczki, w celu uniknięcia przypadkowego zarażenia czy ze względu czysto higienicznych podczas RO. Nie wiem dlaczego niema tego w standardowym wyposażeniu.

""Należy pamiętać, że apteczki są wymagane w niektórych państwach jako wyposażenie obowiązkowe. Przy kontroli, policjanta interesuje skład apteczki według normy DIN. Dlatego radzę zacząć od tego:

Apteczka zgodna z normą DIN 13164 zawiera:
PLASTER Z OPATRUNKIEM E DIN 13019
PLASTER W SZPULCE A
HEFTPFLASTER DIN 13019 BANDAŻ ELASTYCZNY FB DIN 61634
BANDAŻ ELASTYCZNY FB DIN 61634
NOŻYCZKI DIN 58279
REKAWICZKI LATEX DIN EN 455-1-2
CHUSTA OPATRUNKOWA DIN 13152-A / średnia
CHUSTA OPATRUNKOWA DIN 13152-BR/ mała
BANDAZ Z KOMPRESEM opatrunek indywidualny DIN 13151 M / średni
BANDAZ Z KOMPRESEM opatrunek indywidualny DIN 13151 G / duży szkic 2
KOMPRES GAZOWY
CHUSTA TRÓJKĄTNA DIN 13168 D
KOC TERMICZNY RATUNKOWY
INSTRUKCJA UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

do apteczki wyprawowej dodać należy według mnie:

1. silny antybiotyk (na receptę np. Sumamed)
2. leki na zatrucia (na receptę np. Nifuroksazyd)
3. leki na odwodnienie/biegunkę (węgiel, preparaty wzbogacające wodę w elektrolity i sole)
4. leki na ból (na receptę np. Ketanol Forte tabletki)
5. krople do oczu najlepiej jednorazówki z antybiotykiem (na receptę)
6. aspiryna lub paracetamol
7. dodatkowy plaster na rolce - przydaje się na odciski na dłoniach i stopach
8. mokre chusteczki najlepiej takie dla dzieci
9. duża podpaska kobieca (jak trzeba jechać a biegunka nie wyleczona)
10. puder zasypka - też taka dla dzieci

11.Ampułko-strzykawka adrenaliny 0.1% (na receptę i po przeszkoleniu przez lekarza).

12. Loperamid in tabl - na biegunke
13. Allertec in tabl - p/histaminowy (na uczulenia)
opcjonalnie - moj ulubiony -
Omeprazol 20mg in tabl - mam straszna zgage po wódzie...""


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Apteczka pierwszej pomocy i pierwsza pomoc
PostNapisane: N mar 21, 2010 10:20 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Cz sty 11, 2007 11:19 am
Posty: 3848
Lokalizacja: Zalesie Górne
Będąc po kursie ;) trochę się wymądrzę ;)

Do apteczki warto jest oprócz tego co napisaliście dołożyć opatrunek przeciw oparzeniom w żelu (nie pianka !). Wystepuje albo w postaci żelu w buteleczce (trwałe opakowanie), albo żel w saszetkach (wygodne w użyciu), albo w postaci gotowych opatrunków (są też większych rozmiarów, przydatne przy rozleglejszych oparzeniach w wypadku).

Rękawiczki warto jest kupić nitrylowe (takie niebieskie) - są mocniejsze niż lateksowe.

Przy apteczce warto trzymać taki mały przyrządzik - do rozbijania szyb samochodowych, połączony z nożem do przecinania pasów lub pasków w kasku.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Apteczka pierwszej pomocy i pierwsza pomoc
PostNapisane: Pn mar 22, 2010 2:15 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Śr sty 21, 2009 2:22 pm
Posty: 698
Lokalizacja: Warszawa
Bandit napisał(a):
11.Ampułko-strzykawka adrenaliny 0.1% (na receptę i po przeszkoleniu przez lekarza).
""

A to na wypadek gdyby samo adventure było za mało emocjonujące? :) , a poważnie to w jakim celu?

Ja polecam również niedocenianą jodynę jako środek wszechstronny:
Dezynfekcyjny, do odkażania ran i otarć naskórka, można również stosować do płukania gardła (roztworem wodnym) w przypadku bakteryjnych infekcji górnych dróg oddechowych, na koniec w potrzebie można również stosować do biologicznego uzdatniania wody do picia.

Edit: niezbyt uważnie przeczytałem wcześniejsze posty, mimo wszystko uważam że znając swój organizm, na własne potrzeby warto ją mieć jeśli uczulenia na jod nie mamy…


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Apteczka pierwszej pomocy i pierwsza pomoc
PostNapisane: Pn mar 22, 2010 4:14 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2009 5:39 pm
Posty: 1069
Lokalizacja: Podkarpacie
Synaj napisał(a):
Bandit napisał(a):
11.Ampułko-strzykawka adrenaliny 0.1% (na receptę i po przeszkoleniu przez lekarza).
""

A to na wypadek gdyby samo adventure było za mało emocjonujące? :) , a poważnie to w jakim celu?

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego twojej własnej może Ci nie wystarczyć :)
Tak na poważnie to jest to gotowy zestaw zawierający dawkę adrenaliny do użycia podskórnego a jak się postarasz to domięśniowego.Jeżeli miałeś wcześniej gwałtowną reakcję alergiczną np na jad pszczoły to warto coś takiego mieć.W przypadku wystąpienia anafilaksji będziesz miał szansę doczekać pomocy.(jeżeli ktoś Ci poda).
Całość oczywiście po konsultacji z lekarzem (ktoś musi to przepisać , przeszkolić i częściowo wziąść odpowiedzialność za człowieka latającego z igłą).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Apteczka pierwszej pomocy i pierwsza pomoc
PostNapisane: Wt mar 30, 2010 10:48 am 
Początkujący

Dołączył(a): Pn mar 22, 2010 11:16 am
Posty: 37
Lokalizacja: Wrocław, BMW 1200 GS adv
no z tak istotnego tematu rozpętała się dyskusja jak na międzynarodowym kongresie chirurgicznym.... głównie co do zasadności stosowania jodyny... :shock:
Zaskoczę was ale w związku z moją pracą codziennie widzę zastosowanie jodyny u ludzi - odkaża się nią (alkoholowym roztworem jodku potasu) POLE OPERACYJNE!!!
Opinii lekarzy w/w dziewczynki z zasady nie skomentuję.
Jeśli macie wątpliwość co do jodyny zastąpcie ją wodnym roztworem spirytusu do odkażania ran ... no i przecież zawsze pod ręką POWINNA BYĆ woda utleniona.
Co do roztworów alkoholowych środków dezynfekujących to jest zasadą nie podawania ich bezpośrednio do otwartej rany ( odmiennie niż wodę utlenioną i dlatego warto ją mieć !!!), jeśli koniecznie w tym przypadku chcecie podać środek oparty na jodzie to można to zrobić używając zdobywając jodoform ( moi rówieśnicy pamiętają pewnie panią higienistkę w szkolę sypiącą na rany żółty proszek ? :) )
Co do reszty to mniej lub bardziej popieram, ale powinniśmy się kierować zasadą, że wszystkie te rzeczy przydadzą się tylko wtedy jak będziemy wiedzieli jak to zrobić nie czyniąc większej szkody...Więc trening i jeszcze raz trening...
Można coś zaaranżować chociażby na zlocie..?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Apteczka pierwszej pomocy i pierwsza pomoc
PostNapisane: Wt mar 30, 2010 4:52 pm 
poeta forumowy

Dołączył(a): Śr sie 06, 2008 7:56 pm
Posty: 214
Lokalizacja: ck krakoff
Bandit napisał(a):
11.Ampułko-strzykawka adrenaliny 0.1% (na receptę i po przeszkoleniu przez lekarza)


AFAIK trwałość jest niska i uzależniona od warunków przechowywania - powinna być w chłodzie. biorąc to pod uwagę, oraz cenę (ponad 100zł), można brać pod uwagę raczej tylko w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach
w razie potrzeby mogę jeszcze skonsultować się w tej sprawie, ale raczej mnie pamięć nie myli
jsz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Apteczka pierwszej pomocy i pierwsza pomoc
PostNapisane: Wt mar 30, 2010 5:25 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2009 11:56 am
Posty: 633
Lokalizacja: VaVa
No to ja dorzucę jescze jeśli nie było:

Jednorazowe ustrojstwo do ustat-usta, folię ratunkową, koniecznie sól fizjologiczną do przemywania oczu oraz krople na podrażnienia np. Hyabak, Tobradex, Świetlik lekarski (nie Visine), altacet ICE chłodzący i zdejmujący opuchliznę przy urazach oraz Ketonal spray na ból przy tychże urazach również. Na koniec dla mnie rzecz mega ważna, czyli patent na obtarcia i odparzenia, który znają wszystkie mamy, a który przy wielodniowych przelotach w upale i brudzie dosłownie i w przenośni ratuje dupę :D - Sudocrem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Apteczka pierwszej pomocy i pierwsza pomoc
PostNapisane: Wt mar 30, 2010 5:29 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2009 5:39 pm
Posty: 1069
Lokalizacja: Podkarpacie
jeszua napisał(a):
Bandit napisał(a):
11.Ampułko-strzykawka adrenaliny 0.1% (na receptę i po przeszkoleniu przez lekarza)


AFAIK trwałość jest niska i uzależniona od warunków przechowywania - powinna być w chłodzie. biorąc to pod uwagę, oraz cenę (ponad 100zł), można brać pod uwagę raczej tylko w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach
w razie potrzeby mogę jeszcze skonsultować się w tej sprawie, ale raczej mnie pamięć nie myli
jsz


W warunkach domowych temp 2-8 st C (lodówka) do terminu ważności.W wyższych temperaturach,ale poniżej 25st C do 6 miesięcy.Cena to ok 65 zł.Od początku pisałem,że stosuje się w przypadku uzasadnionego zagrożenia anafilaksją :) .


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Apteczka pierwszej pomocy i pierwsza pomoc
PostNapisane: Pt kwi 09, 2010 10:55 pm 
Początkujący

Dołączył(a): Cz paź 15, 2009 9:20 pm
Posty: 45
Lokalizacja: TriCity
Witam
W temacie jodyny - zawsze zamiast jodyny można zabrać Octenisept. Środek bezpieczny nie alkoholowy i dobrze odkażający.

Co do adrenaliny i tzw. FastJet'ów - każdy zainteresowany tzn. alergik napewno będzie mieć coś takiego ze sobą bo wie co mu grozi.

To tak tyle.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 2 z 3   [ Posty: 32 ]
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL