|
Autor |
Wiadomość |
biblo
|
Tytuł: Oprogramowanie Garmin Napisane: Pt gru 04, 2015 1:58 pm |
|
Dołączył(a): Pn paź 28, 2013 10:18 am Posty: 53 Lokalizacja: W-wa
|
Do założenia tego wątku skłoniły mnie obserwacje dotyczące oprogramowania nawigacyjnego stosowanego przez firmę Garmin.
Otóż mam od kilku lat Zumo 660, które regularnie aktualizuję (zarówno mapy, jak i sam soft) i coraz bardziej rozczarowuje mnie to urządzenie... Pomijam tu kwestie sprzętowe (choć jest się czego czepić), chodzi o zastrzeżenia dotyczą sposobu działania podczas nawigowania (algorytmu?).
Zauważyłem, że coraz częściej Zumo prowadzi mnie w pole, a polega to na tym, że trasa jest dość dziwacznie wyznaczana - mimo, iż ustawiłem opcję "krótszy czas" (czyli lepsza, niekoniecznie najkrótsza droga) i "unikaj dróg gruntowych", to miałem dość częste przypadki, że nawigacja nakazywała mi skręt w polną/gruntową drogę, chociaż kilometr dalej była normalna asfaltowa szosa prowadząca do wyznaczonego przeze mnie celu. Innym razem, do wybranego celu poprowadziła mnie asfaltem, ale na tej samej trasie w przeciwnym kierunku wybrała offroadową drogę, która doprowadziła do ślepego zaułka zakończonego bramą jakiegoś gospodarstwa...
Tego typu problemy zaobserwowałem w Macedonii, Albanii i Maroku, co mogłoby wskazywać, że problem jest po stronie map tych krajów. Ale rozmawiałem wczoraj z kolegą, który ma podobne spostrzeżenia z używania najnowszego Zumo 590 na terenie Polski. On również zauważył, że wyznaczana trasa jest "od czapy" i często musi ją korygować. To nie jest problem, jak zna się okolicę, ale podróżując po zupełnie obcym kraju chciałoby się ufać nawigacji...
Zastanawiam się, czy problem leży po stronie map, czy po stronie softu Garmina i stosowanych algorytmów wyznaczania tras. We wspomnianej Albanii kolega jechał z jakąś chińską navi + Automapa i jemu drogę wyznaczało poprawnie. Obecnie zarówno Garmin, jak i Automapa korzysta z map Here... Czyżby zatem to te algorytmy były źródłem problemów? A może wąska i źle dobrana kategoryzacja dróg uwzględnionych w mapach naszej części Europy...?
Nie pamiętam, żebym z tym problemem spotkał się podczas zeszłorocznej wyprawy na Nordkapp. Nie jest to również problem do miłośników offroadu - dla nich, czym gorsza droga i im mniej asfaltu, tym lepiej :-)
Macie jakieś swoje spostrzeżenia na ten temat? Jak sobie z tym radzicie? Szczególnie z podróży po wschodzie i południu Europy, z omijaniem bezdroży, dróg gruntowych, itd.?
|
|
Góra |
|
|
marekm
|
Tytuł: Oprogramowanie Garmin Napisane: Pt gru 04, 2015 4:52 pm |
|
Dołączył(a): So lip 18, 2009 10:30 am Posty: 2149 Lokalizacja: Gdańsk
|
Problem leży po stronie map - błędna kategoryzacja dróg. Faktycznie czasem mocno irytujące.
|
|
Góra |
|
|
moro
|
Tytuł: Re: Oprogramowanie Garmin Napisane: Pt gru 04, 2015 6:10 pm |
|
Dołączył(a): So maja 03, 2014 8:41 am Posty: 18
|
Też miałem taki problem. Można go rozwiązać w następujący sposób, Garmin w uchwycie motocyklowym domyślnie ustawia trasy dla motocykla, trzeba przestawić na trasy dla samochodu. Jeśli nie całkowicie to na pewno w większości przypadków poprowadzi asfaltem.
|
|
Góra |
|
|
biblo
|
Tytuł: Re: Oprogramowanie Garmin Napisane: Pt gru 04, 2015 6:26 pm |
|
Dołączył(a): Pn paź 28, 2013 10:18 am Posty: 53 Lokalizacja: W-wa
|
moro napisał(a): Też miałem taki problem. Można go rozwiązać w następujący sposób, Garmin w uchwycie motocyklowym domyślnie ustawia trasy dla motocykla, trzeba przestawić na trasy dla samochodu. Jeśli nie całkowicie to na pewno w większości przypadków poprowadzi asfaltem. Ciekawa wskazówka! Dziękuję bardzo :)
|
|
Góra |
|
|
igrek
|
Tytuł: Re: Oprogramowanie Garmin Napisane: Pt gru 04, 2015 8:23 pm |
|
Dołączył(a): Śr wrz 07, 2011 8:37 pm Posty: 1364 Lokalizacja: Sulechów
|
Pod Sulechowem mam drogę ekspresową - jeszcze jedno jezdniową, do której dochodzi droga gruntowa leśna. Oczywiście jest to nieoficjalny dojazd i nie powinno się tam zjeżdżać ani wjeżdżać ale na mapie kreski się krzyżują i pewnie algorytm rozumie to jako węzeł i możliwość przejazdu z jednej na drugą.
I było tak ... jak tylko kupiłem garmina 78s wgrałem tam najnowszą mapę CNE w danej wersji ale oprogramowanie garmina było oryginalne - stare. Tak jeździłem, i w danym trybie offroadowym jaki mam na motocyklu nawigacja proponowała mi właśnie zjazd z drogi ekspesowej na tę gruntówkę żeby gdzieś tam dojechać drogą najkrótszą z możliwością zjechania w off itd.
Dowiedziałem się że można upgradować urządzenie więc czemu nie, może coś tam będzie lepiej i upgradowałem do jednej z najnowszych wersji. Efekt ? Choć mapa pozostała ta sama, urządzenie w tych samych ustawieniach trybach itd nie proponuje mi już - ba uniemożliwia zjazd na tę drogę gruntową z drogi ekspresowej. Lepiej ? Gorzej ? nie wiem może bardziej logicznie lub zgodnie z zasadami ale napewno jest to wpływ softu na garminie a nie mapy.
|
|
Góra |
|
|
Neno
|
Tytuł: Re: Oprogramowanie Garmin Napisane: Pt gru 04, 2015 9:34 pm |
|
honorowy bajkopisarz forumowy |
Dołączył(a): Cz maja 20, 2010 3:05 am Posty: 718 Lokalizacja: Zambrów
|
Kurcze, to może i ja sobie soft zaktualizuje bo mnie też często to irytuje.
|
|
Góra |
|
|
Kto przegląda forum |
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 22 gości |
|
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników
|
|
|