Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:35 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 1 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pacanów sierpień 2013
PostNapisane: So wrz 28, 2013 8:29 am 
Aktywny

Dołączył(a): Pn kwi 09, 2007 6:47 pm
Posty: 118
Lokalizacja: Józefów k/W-wy
Pacanów 08.2013

„Wszystkie mądre polskie kozy,
By je zliczyć, nie mam siły!
Na naradę się zebrały
I rzecz taką uchwaliły:

W sławnym mieście Pacanowie
Tacy sprytni są kowale,
Że umieją podkuć kozy,
By chodziły w pełnej chwale.

Przeto koza albo kozioł,
Jakaś bardzo mądra głowa,
Aby podkuć się na próbę,
Musi pójść do Pacanowa.

A gdy wróci ten wędrowiec,
Już podkuty, ale zdrowy,
Wszystkie kozy się dowiedzą,
Czy to dobrze mieć podkowy."

Tak zaczynają się przygody Koziołka Matołka których autorem jest Kornel Makuszyński.
Tym śladem ruszyłem i podążyłem do słynnego Pacanowa, jednak w odróżnieniu w odróżnieniu od bohatera tego wiersza, trafiłem tam bez problemów. Wybierając się tam liczyłem na spotkanie nie tylko z Matołkiem ale także z innymi kozami i czy spotkałem…

[ img ]

[ img ]

[ img ]

W ostatnią sierpniową sobotę wyjeżdżam z domu trochę przed godziną dziewiątą i kieruję się na południe, bo według synoptyków w tych regionach kraju, miało do wieczora raczej nie padać. Jak zwykle nieco się mylili, ale o tym potem. Tak więc wyruszam, pogoda nie jest wcale zła. Rano termometr wskazuje około 15 kresek i ma tendencję pięcia się do góry. Słoneczko prześwieca przez chmury, a więc idealne wręcz warunki na motocyklową wycieczkę. Nie ubieram się zbyt ciepło, a do kufra przezornie pakuję ubranie przeciw deszczowe. A więc jadę, drogą którą często przemierzam: Kozienice, Zwoleń, Lipsko, Ożarów, Opatów, Iwaniska, Staszów, aby w końcu po około 250 km dotrzeć do Pacanowa. Jedzie się super, po drodze tankowanie w Ożarowie, a na miejsce przybywam około południa.

[ img ]

[ img ]

Parkuję na Pacanowskim rynku, po którym wędruję i uwieczniam ten spacer na zdjęciach. A później zasięgam języka i kieruję się do Europejskiego Centrum Bajki, które jest położone przy ul. Kornela Makuszyńskiego 1. Oglądam teren muzeum z zewnątrz, składam wizytę w środku, (rezygnując ze zwiedzania), i oczywiście zaprzyjaźniam się ze stadkiem kóz które tam się znajdują. Wszystko dokumentuję na zdjęciach, co by było dla potomności i dla czytających te wypociny.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

I tak, spędzam w ECB około 40 minut, po czym udaję się ponownie na rynek, gdzie robię małe zakupy, a później pora na powrót w pielesze domowe. Pojadę przez Połaniec, Koprzywnicę i Sandomierz ( gdzie pojadę przez chwilę w stronę Tarnobrzegu, aby zaraz zawrócić i wjeżdżając na most od tamtej strony podziwiać widok na starówkę sandomierską) – czyli zrobię małą pętlę, przed Ożarowem zrobię krótki postój, aby skonsumować zrobione wcześniej zakupy.

[ img ]

W Ożarowie ponownie zatankuję paliwo a po wyjeździe ze stacji zacznie padać deszcz, a więc pora ubrać, przezornie zabrane, ubranie przeciw deszczowe. Deszcz na szczęście nie pada zbyt długo, ale jezdnie są mokre i sporo na nich kałuż. Jadę po mokrym przez kilkanaście kilometrów, a potem jezdnia wysycha i już do Józefowa jadę po suchym. I tak docieram do domu parę minut po 17-tej, zadowolony z odbytej jazdy, może niezbyt dalekiej ( w sumie ok. 520 km), ale ciekawej po niezłych drogach woj. świętokrzyskiego.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 1 ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL