Teraz jest N paź 20, 2019 11:39 pm

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 8 ]
Autor Wiadomość
 Tytuł: e-monocykl - alternatywa dla motocykla ?
PostNapisane: So cze 29, 2019 9:36 pm 
Zadomowiony

Trafiłem ostatnio na fajne urządzenie które może stanowić pewną alternatywę dla motocykli/skuterów i być może zainteresuje kogoś z forum. Chodzi o monocykle elektryczne, tzw. EUC.

Wygląda to tak:
[ img ]
a jeżdzi tak:
http://www.youtube.com/watch?v=MwoF1K-o ... dex=2&t=0s
https://www.youtube.com/watch?v=mjlppTi28fw

Produkuje to kilka firm, np. Gotway, Kingsong, Segway, Inmotion. Monocykl ma wbudowany żyroskop automatycznie utrzymujący równowagę przód/tył. Od zabawkowych pojazdów elektrycznych różnią monocykle duże motocyklowe koła (16-22") i związana z tym uniwersalność, możliwość wjazdu w teren, wygoda jazdy po nierównej nawierzchni. Jazda na monocyklu podobnie jak na tradycyjnym motocyklu daje dużo adrenaliny i jest bardzo przyjemna, o czym przekonałem się osobiście.
Mimo niedużych rozmiarów możliwości są chyba największe spośród małych pojazdów elektrycznych: Prędkości do ok. 60km/h, spore przyspieszenie, zasięg do 150km (!!!), bezgłośna praca, możliwość jazdy po chodnikach i ścieżkach rowerowych a także wejścia z tym do sklepu, autobusu (prowadzi się koło za specjalną rączkę a ono samo jedzie, wyglądając jak walizka). Ładowanie zależnie od używanej ładowarki i wielkości baterii 3-14h. Zaawansowani użytkownicy, którzy szybko jeżdżą, korzystają z podobnych ubrań jak na motocyklu.
Sporo użytkowników tych sprzętów podaje, że są bardzo praktyczne i jest to najlepszy obecnie mały pojazd elektryczny, na tyle że niektórzy rezygnują z samochodów i dojeżdżają nimi do pracy. Jeden z użytkowników niedawno zrobił na takim sprzęcie wyjazd 800km znad morza w góry.

Jeśli kogoś interesuje ten temat podaję link do jedynego polskiego forum poświęconego takim pojazdom: https://forum.ecojazda.pl/

Tytuł: Re: e-monocykl - alternatywa dla motocykla ?
PostNapisane: N cze 30, 2019 7:20 am 
bajkopisarz forumowy

Fajna sprawa. Intryguje mnie to cacko niesamowicie. Dużo ludzi w swoim mieście na tym widuję.

PostNapisane: Pn lip 01, 2019 1:10 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Jak widzę te wszystkie elektryczne pierdopędy, krew mnie zalewa.
Skutery, hulajnogi, teraz takie wynalazki.
Jestem starszym człowiekiem, w dodatku zrzędliwym malkontentem o nieprzyjemnej aparycji i zapachu równie niemiłym. Może dlatego jestem bardzo sceptycznie nastawiony to takich pojazdów.
Po pierwsze primo - przepisy prawa nie nadążają za rozwojem mody na elektryczne pojazdy osobiste. Modne ostatnio, wypożyczane na godziny, "miejskie" skutery elektryczne, bardzo promowane w np. Łodzi, to nie dla mnie.
Po drugie primo - osoby poruszające się nimi (tak, generalizuję) robią to w sposób kompletnie nieprzemyślany, brawurowy, bez oglądania się na innych uczestników ruchu. Jak modelowy brodaty, bezglutenowy miejski aktywista na ostrym kole. Chodnik, jezdnia, ddr, egal - pędzi to cholerstwo jak król szos. Mam ich dupoko w głębie, gdy sami się poobijają, ale są realnym zagrożeniem dla innych. Krzywdę mogą zrobić naprawdę poważną.
Po kolejne tertio - Zwłaszcza miasto jest tak nieprzewidywalne, że monocykl odradzałbym w gęstym ruchu pieszo-kołowym. Żadne żyroskopy nie uratują przed glebą lub zderzeniem w sytuacji kryzysowej, a stawiam dolary przeciw kamieniom, że żaden użytkownik wspomnianego "pojazdu" nie używa choćby kasku. O stroju z protektorami nawet nie wspomnę.
Z powyższych powodów moim dzieciom zaaplikowałem tradycyjne gadżety do przemieszczania się - rowery, deskorolki, wrotki i motocykl. Motocykl spalinowy, wyłącznie do zabawy w offie, bez dotykania dróg publicznych.
Ale ja to starszy człowiek, nowinek nie rozumiem...

PostNapisane: Pn lip 01, 2019 3:04 pm 
bajkopisarz forumowy

Trochę bym polemizował z tym stanowiskiem. Wszysko jest dla ludzi. Mam sąsiada przed 70, nie żaden sportowiec, ot zwykły dziadek z lekkim brzuszkiem. Od jakiś 4 lat jeździ na takim pojedynczym kółku, protektory na ręce i kolana, kask rowerowy na głowie. Przemieszcza się tym po Warszawie do 10 km od domu, po chodnikach i po ddr. Jeździ sporo bo choć na emeryturze to jest jeszcze częściowo aktywny zawodowo. Jeździ ostrożnie, nie przekraczka kilkunastu km/h i bardzo chwiali sobie to rozwiązanie.
Można? Można!

PostNapisane: Śr lip 03, 2019 3:37 pm 
Zadomowiony na dobre

gompka napisał(a):
Jak widzę te wszystkie elektryczne pierdopędy, krew mnie zalewa.
Skutery, hulajnogi, teraz takie wynalazki.
Jestem starszym człowiekiem, w dodatku zrzędliwym malkontentem o nieprzyjemnej aparycji i zapachu równie niemiłym. Może dlatego jestem bardzo sceptycznie nastawiony to takich pojazdów.
Po pierwsze primo - przepisy prawa nie nadążają za rozwojem mody na elektryczne pojazdy osobiste. Modne ostatnio, wypożyczane na godziny, "miejskie" skutery elektryczne, bardzo promowane w np. Łodzi, to nie dla mnie.
Po drugie primo - osoby poruszające się nimi (tak, generalizuję) robią to w sposób kompletnie nieprzemyślany, brawurowy, bez oglądania się na innych uczestników ruchu. Jak modelowy brodaty, bezglutenowy miejski aktywista na ostrym kole. Chodnik, jezdnia, ddr, egal - pędzi to cholerstwo jak król szos. Mam ich dupoko w głębie, gdy sami się poobijają, ale są realnym zagrożeniem dla innych. Krzywdę mogą zrobić naprawdę poważną.
Po kolejne tertio - Zwłaszcza miasto jest tak nieprzewidywalne, że monocykl odradzałbym w gęstym ruchu pieszo-kołowym. Żadne żyroskopy nie uratują przed glebą lub zderzeniem w sytuacji kryzysowej, a stawiam dolary przeciw kamieniom, że żaden użytkownik wspomnianego "pojazdu" nie używa choćby kasku. O stroju z protektorami nawet nie wspomnę.
Z powyższych powodów moim dzieciom zaaplikowałem tradycyjne gadżety do przemieszczania się - rowery, deskorolki, wrotki i motocykl. Motocykl spalinowy, wyłącznie do zabawy w offie, bez dotykania dróg publicznych.
Ale ja to starszy człowiek, nowinek nie rozumiem...

Gompka, powiem tak - z aparycją nic nie zrobisz, ale zapach.... wystarczy sie troche podmyć od czasu do czasu :D

PostNapisane: Śr lip 03, 2019 10:00 pm 
Zadomowiony

Gompka - post z humorem, mimo że totalnie się nie zgadzam z treścią to czyta się go z przyjemnością. :)

Z racji ceny (5-13tys) e-monocykle w przeciwieństwie do hulajnóg i innych zabawek są poza zasięgiem dzieci. W większości jeżdżą nimi ludzie po 30-tce.
Wypożyczalni monocykli oferującej dostęp do sprzętu przypadkowym osobom - nie ma i raczej nie będzie z prostego powodu - nie mając dłuższej praktyki w jeździe nie da się na to nawet wsiąść.

Brak wyobraźni nie ma wiele wspólnego z rodzajem napędu.
Pomyśl ilu mamy "bohaterów po kielichu" za kierownicą aut, albo "mistrzów kierownicy" na ścigaczu, pomykających raźno pośrodku miasta prękościami dwa-trzy razy wyższymi od tych na znakach.... A ilu motocyklistów za nic ma normy hałasu i specjalnie rozwierca wydechy.... Zagrożenie stwarzane przez te pojazdy, o dużo większej masie i prędkości, są nieporównywalne do przewrotki na "pierdopędzie".

PostNapisane: Pt lip 05, 2019 1:02 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

W wielu elementach jesteśmy podobnego zdania.
Zdrowy rozsądek ueber Alles!
Oczywiście jest na drogach i w ich pobliżu cała rzesza husarów w samochodach i na motocyklach.
Naturalnie z całą stanowczością potępiam wszystkie nieodpowiedzialne zachowania, niezależnie od pojazdu. Ba! Nawet i piesi też potrafią wywijać niezłe hołubce.
Sam jestem rowerzystą, dość aktywnym, trzaskam sobie kilometry szosówką. Niemniej jednak jestem bardzo uprzedzony do brodatych dandysów w musztardowych słomeczkach, którzy poginają po mieście na retrobajkach, skuterach, hulajnogach i rowerach "miejskich". To specyficzny gatunek. Panicze na drodze, chodniku czy ddr. Taki egzemplarz na horyzoncie budzi we mnie tryb BHP (Borze hroń peirdolniętych ;-) ). Nigdy nie wiesz, co odwalą, kiedy skręcą mi pod koła czy zaczną jechać pod prąd, bo właśnie trzaskają sobie focię na insta...
Dlatego kolejne urządzenie z grupy dziś modnych elektryków powoduje we mnie odruch obronny.
Przyznaję, nie jeździłem czymś takim jak monocykl, ale ja to konserwatywny bardziej jestem i boję się nowinek ;-)

PostNapisane: N lip 07, 2019 9:40 pm 
Zadomowiony

przykładowa przejażdżka po okolicy, pokazująca zachowanie tego pojazdu w różnych sytuacjach i na różnych nawierzchniach, w tym też offroad:
http://youtu.be/HJPBuWz1lS4
Jak widać spokojna jazda z elementami terenowymi daje chyba najwięcej zabawy, nie trzeba się tak koncentrować.

Temat EUC trochę mnie wciągnął, w międzyczasie miałem okazję wypróbować kilka takich kół u znajomych i nauczyłem się podstaw jazdy :thumbsup: . Naprawdę fajna zabawa, ma się uczucie zintegrownaia z kołem. Jakby to nie był osobny pojazd ale cybernetyczna część naszego ciała, która pozwala nam nagle poruszać się 5x szybciej niż na nogach i pokonywać dystanse nieosiągalne dla pieszego. A jednocześnie człowiek nadal czuje się jak pieszy, zupełnie inaczej niż na rowerze o motocyklu nawetnie wspominając.
Być może zakupię sobie podobny model jak na tym filmie (koło 19" z oponą 3").

Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 1   [ Posty: 8 ]