Teraz jest Cz kwi 25, 2024 2:54 am


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 16 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: odpowietrzanie hamulców
PostNapisane: N paź 25, 2009 5:54 pm 
Świeżak

Dołączył(a): Śr paź 21, 2009 7:29 am
Posty: 5
Witam,

Wiem, że temat stary jak same hamulce hydrauliczne, ale niestety nie udało mi się tego zrobić. Myślałem, że wiem jak to się robi i w samochodzie wychodziło. Tu (tzn. w V stromie ) nie udało się. Rozłożyłem zaciski (blokowały się) i wymieniłem płyn. Pompowałem chyba ze 2 godziny, żadnego pęcherzyka powietrza już nie było po 15min a manetka nadal miękka. Może ktoś ma jakąś radę? Słyszałem o kilku sposobach na wtłaczanie płynu od dołu strzykawką, zanurzaniu całej pompy w płynie, tudzież trzymaniu jej wysoko, tak aby przewód hamulcowy był wyprostowany, czy ktoś sprawdził, któryś z tych sposobów? Pomóżcie:)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: odpowietrzanie hamulców
PostNapisane: N paź 25, 2009 8:48 pm 
prozaik forumowy

Dołączył(a): N sty 20, 2008 6:35 pm
Posty: 358
Lokalizacja: Warszawa
otóż problem jest z przewodem biegnącym nad błotnikiem czyli dla lewego zacisku.
spróbuj wytworzyć podciśnienie na końcówce(przy pomocy strzykawki lub gruszki ),
to powinno usunąć powietrze i zalać przewód płynem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: odpowietrzanie hamulców
PostNapisane: N paź 25, 2009 9:48 pm 
Aktywny

Dołączył(a): Pn lut 16, 2009 8:46 pm
Posty: 199
Lokalizacja: warszawa\suwałki
A przy klamce odpowietrzałeś czy tylko na zaciskach :?:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: odpowietrzanie hamulców
PostNapisane: Pn paź 26, 2009 8:11 am 
Świeżak

Dołączył(a): Śr paź 21, 2009 7:29 am
Posty: 5
odpowietrzałem przy klamce, ale co do tego przewodu nad błotnikiem to właśnie tak podejrzewałem. Podczas odpowietrzania lewego zacisku zauważyłem, że ciśnienie płynu jest dużo niższe jak tego z prawej strony. To by skłaniało w stronę tego poziomego przewodu.

Tylko jak mam podpiąć strzykawkę? Odłączyć przewód od zacisku i tam podpiąć, czy jakoś przez zacisk próbować zassać, znaczy przez zaworek odpowietrzający?

p.s. dzięki za pomoc i odpowiedzi,


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: odpowietrzanie hamulców
PostNapisane: Pn paź 26, 2009 10:07 am 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Pt sie 14, 2009 7:46 pm
Posty: 380
Lokalizacja: Wawa
W Louisie(można też trafić na Ebay'u czy Allegro) są takie ręczne pompki do wytwarzania podciśnienia(odpowietrzania hamulców).
Na Allegro widziałem rożne zestawy do odpowietrzania - poszukaj.

Nie są to wielkie pieniądze a może szybko pomóc w odessaniu bąbli powietrza z układu.

Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: odpowietrzanie hamulców
PostNapisane: Pn paź 26, 2009 11:30 am 
Zadomowiony

Dołączył(a): Pn wrz 28, 2009 10:57 am
Posty: 94
nie wiem jak w Twoim motocyklu, ale sztuczka znana z H-D to odkrecic zaciski i podniesc je do gory, troche poobraca, jezeli masz przewody bez metalowych sztywnych wstawek, to zrob tak samo, podnies nad ten mostkujacy i powinno byc ok.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: odpowietrzanie hamulców
PostNapisane: Pn paź 26, 2009 1:20 pm 
Świeżak

Dołączył(a): Śr paź 21, 2009 7:29 am
Posty: 5
kolega dzisiaj podpowiedział mi jeszcze, żebym odkręcił zacisk i wypiął ten poziomy przewód z oczka a następnie położył zacisk tak aby wszystkie przewody były pionowo. Następnie zalać płynem tak aby swobodnie wypływał przez zawory odpowietrzania. trochę się to kłóci z teorią zacisku powyżej tego przewodu. W weekend sprawdzę wszystkie przytoczone metody i odpiszę, która okazała się skuteczna. Mam nadzieję, że nie będę potrzebował kolejnych 3h i litra płynu.

Dziękuję za podpowiedzi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: odpowietrzanie hamulców
PostNapisane: Pn paź 26, 2009 7:33 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr lip 01, 2009 9:44 pm
Posty: 1936
Lokalizacja: Wrocław
nie wiem jak w sromie, ale w gieesie musialem osobno odpowietrzac agregat abs.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: odpowietrzanie hamulców
PostNapisane: Pn paź 26, 2009 10:38 pm 
prozaik forumowy

Dołączył(a): N sty 20, 2008 6:35 pm
Posty: 358
Lokalizacja: Warszawa
SZCZEPANO napisał(a):

Tylko jak mam podpiąć strzykawkę? Odłączyć przewód od zacisku i tam podpiąć, czy jakoś przez zacisk próbować zassać, znaczy przez zaworek odpowietrzający?

p.s. dzięki za pomoc i odpowiedzi,


najlepiej odepnij przewód od zacisku i strzykawka w przewód ,musisz pozbyć się powietrza z przewodu !! z odpowietrzeniem zacisku to pikuś.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: odpowietrzanie hamulców
PostNapisane: Wt paź 27, 2009 9:04 am 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Pt sie 14, 2009 7:46 pm
Posty: 380
Lokalizacja: Wawa
ron napisał(a):
nie wiem jak w sromie, ale w gieesie musialem osobno odpowietrzac agregat abs.


robiłeś to sam czy w serwisie to zrobili?
pytam bo gdzieś czytałem, że po podpięciu do kompa (w serwisie) jest symulowane zadziałanie ABS i w ten sposób pozbywa się powietrza z pompy.

Jeśli to robiłeś inaczej, domowymi sposobami, podziel się magicznym know-how :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: odpowietrzanie hamulców
PostNapisane: Wt paź 27, 2009 12:50 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr lip 01, 2009 9:44 pm
Posty: 1936
Lokalizacja: Wrocław
irving napisał(a):
ron napisał(a):
nie wiem jak w sromie, ale w gieesie musialem osobno odpowietrzac agregat abs.


robiłeś to sam czy w serwisie to zrobili?
pytam bo gdzieś czytałem, że po podpięciu do kompa (w serwisie) jest symulowane zadziałanie ABS i w ten sposób pozbywa się powietrza z pompy.

Jeśli to robiłeś inaczej, domowymi sposobami, podziel się magicznym know-how :D


sam.
podlaczylem pompke (specjalna do hamulcow, ale mozna uzyc duzej strzykawki i wezyka paliwowego)
, odkrecilem zaworek i dolewalem plynu do zbiorniczka wyrownawczego az sie skonczyly babelki :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: odpowietrzanie hamulców
PostNapisane: Śr paź 28, 2009 8:43 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 8:11 pm
Posty: 746
Lokalizacja: Zakopane
Witam.... kurde kurde ale daleko zawedrowałem z GSpota...



co do ...
irving napisał(a):
Jeśli to robiłeś inaczej, domowymi sposobami, podziel się magicznym know-how :D


to zapraszam na ...http://advwisdom.hogranch.com/Wisdom/service_abs3.pdf nie zbyt klarownie i po angielsku, ale sedno ujęto...
No właśnie: Czy tam jest ABS? Bo jeśli tak to inna sprawa.
Ogólnie: klamka/pedał jest sterownikiem, a pompa-klocki to drugi układ. Oba trzeba odpowietrzać oddzielnie. mając tył i przód mamy ....4 układy rurek i 4 zbiorniczki...
ważne są poziomy płynu w zbiorniczkach ABS. Pojemność jest tak wyliczona, by starczyło przy stopniowym zużywaniu się klocków, inaczej po pewnym czasie komp zakomunikuje awarie ABS i ..... Dlatego trzeba się zaopatrzyć w serwisówkę.
Co do s p e c j a l n y ch pompek, urządzeń i innych cudów, to można się bez nich obejść.... z odpowiednią wprawą.

powodzenia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: odpowietrzanie hamulców
PostNapisane: Śr paź 28, 2009 7:09 pm 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Pt sie 14, 2009 7:46 pm
Posty: 380
Lokalizacja: Wawa
@Ron - dzięki za odpowiedź
@Mazby - jak zwykle jesteś skarbnicą wiedzy :roll: - dzięki za szczegółowy opis. Podany dokument już kiedyś znalazłem - zastanawiałem się tylko czy ta sama procedura ma zastosowanie do wszystkich beemek ( w szczególności małych - 650'tek )
Tak się jeszcze zastanawiam nad jedną rzeczą - wspomniałeś o 4 zbiorniczkach - czy to znaczy, że przy wymianie płynu uzupełniasz we wszystkich czterech czy też tylko we dwóch a z nich są jakoś zasilane pozostałe (???)
Prawdę powiedziawszy to myślałem że są tylko 2 zbiorniczki.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: odpowietrzanie hamulców
PostNapisane: Śr paź 28, 2009 7:50 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 8:11 pm
Posty: 746
Lokalizacja: Zakopane
Co do 650-tki to mówimy o wersji F650 z ABSem. Owszem system jest ten sam.
Co do zbiorniczków to masz tak:
1 zbiorniczek przy klamce, przewód idzie do pompy ABS a tam masz...
2-gi zbiorniczek z którego pompa daje na przedni hamulec. Potem masz
3-ci zbiorniczek przy tylnim hamulcu , z którego idzie przewód do pompy ABS i...
4-ty zbiorniczek w pompie ABS która pompuje do tylnego hamulca.... chciał nie chciał 4 !!!
O ile 2 plastikowe, przy klamce i koło nożnego , napełniasz pod kreskę to dwa w pompie ABS napełniasz do wskazanego w serwisówce poziomu, ale przy nowych klockach hamulcowych ! lub przy zastosowaniu drewnianych atrap , które udają wymiarem nowe klocki!! Wtedy masz taki poziom, że do całkowitego zużycia klocków ABS nie świruje. jeśli wszystko zrobisz prawidłowo to komp nie pokaże Ci błędu ABSu i jest OK.

można by postawić pytanie po co tak komplikować? Skoro sterowanie to dać potencjometr na klamce i pedale....!
Otóż przy awarii systemu... choćby padnięty aku lub ... wyłączony zapłon... zostalibyśmy bez hamulców a tak...
Sterowanie hydrauliczne oddziałuje na tłok, który naciska na pompę ABSu ( bez napędu elektro!) a ta na klocki... i da się zahamować. Ten pośredni system wymaga więcej siły i dlatego przy wyłączonym silniku hamuje się dużo ciężej... no bo pompa ABS to nic innego jak wspomaganie tyle , że włącza się przerywacz i nieco to wszystko drga.


ufff jakoś poszło....


Ostatnio edytowano Śr lis 18, 2009 11:54 am przez mazby, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: odpowietrzanie hamulców
PostNapisane: Śr paź 28, 2009 10:18 pm 
prozaik forumowy

Dołączył(a): Pt sie 14, 2009 7:46 pm
Posty: 380
Lokalizacja: Wawa
noooo .... piękny opis !!!!!
myślę, że nie tylko ja się czegoś nauczę ale i inni forumowicze skorzystają z tej wiedzy.

wielkie dzięki!!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 2   [ Posty: 16 ]
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL