Teraz jest Śr maja 01, 2024 1:29 pm


Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 3   [ Posty: 45 ]
Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lekki endurak, słaby budżet, co wybrać?
PostNapisane: Wt lis 09, 2010 1:31 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt wrz 10, 2010 6:09 pm
Posty: 690
Lokalizacja: Pruszków
Jakoś tak ostatnio coraz mocniej ciągnie mnie z powrotem do lasu. Naogląda się człowiek tych Waszych zdjęć i filmów z taplania w błocie i potem łapię głupie pomysły, by zakupić drugie moto na zimę :lol: Wiem, że podobnych tematów na forum jest już kilka, chyba większość przeczytałem. Mam nadzieję, że coś mi doradzicie :)

O mnie - 188cm/84kg. Doświadczenie w terenie jakieś jest - wcześniej XT6002kf, DR650RS i tor mx pod domem, oprócz tego sporo km na asfalcie, aktualnie litrowy V-strom.

Budżet raczej skromny, powiedzmy na poziomie 5tys.

Co potrzeba? Lekki motocykl do wygłupów w lesie. Lekki to jak na moje możliwości finansowe i ofertę rynkową coś ok. 130kg na sucho. Koniecznie z kopniakiem, rozrusznik może być jako dodatek, ale nie musi być. Wysokość siodła nie ma znaczenia, mam długie kończyny. Kontynuując koncert życzeń - dobry dostęp do części i czynności serwisowe rzadziej niż w wyczynowych sprzętach.

Co wchodzi w grę? DR350, TT600S, XR400 i ew. XR600 i to chyba wszystko, co przychodzi mi do głowy.

Aktualnie najbardziej skłaniam się ku TT600 belgarda. Silnik znam i bardzo odpowiada mi jego charakterystyka (mocny dół, słaba, nudna góra). Zawieszenie wszyscy chwalą. Waga jest w porządku, szczególnie wersja S bez akumulatora i na kopkę.
DR350 jest chyba minimalnie lżejszy. Poręczny jak cholera, prowadzi się jak rower. Moc do zaakceptowania. Za to mam wrażenie, że zazwyczaj motocykle z allegro są po ciężkich przejściach i trudno będzie ustrzelić dobry egzemplarz.
XR400 praktycznie nie występuje na rynku wtórnym, a jak występuje, to za relatywnie wysoką kasę. Nie mam zupełnie doświadczenia z tym modelem, nie jeździłem, nie znam nikogo, kto by jeździł.
XR600 jest już więcej, nadal droższe od konkurencji (w końcu hąda to hąda). Ma opinię bezawaryjnego motocykla. Najmocniejszy z całej stawki, ale tego nie potrzebuję. Waga też chyba największa niestety.

XT600 odrzucam na starcie. Od modelu 3tb (początek lat 90-tych) są ciężkie, niskie i słabo wyważone. Starszą miałem i dobrze wspominam, ale raczej nie chcę wracać do takich zabytków.
XT350, XL350 to jeszcze bardziej archaiczne konstrukcje.
DR600/650 - ciężki kloc i jest w nim kilka kwestii, które dyskwalifikują dla mnie ten model.
Stajnia KTM - wydaje mi się, że za te pieniądze nie mam czego szukać. Mylę się?
Husqvarna - kompletnie nie wiem z czym to się je.
Kawasaki - nowe kapitalne, ale za drogie, starych nie chcę. Pracowałem jako mechanik w ich ASO ;)
DRZ400 - ideał pod każdym względem, niestety finansowo na razie nieosiągalny.

No i teraz czekam na opinie :D Nie ukrywam, że najbardziej zależy mi na wypowiedziach osób, które powyższe motocykle przetrenowały na własnej skórze. A może skupić się na jeszcze innych modelach?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lekki endurak, słaby budżet, co wybrać?
PostNapisane: Wt lis 09, 2010 10:25 am 
prozaik forumowy

Dołączył(a): N lis 22, 2009 11:26 pm
Posty: 362
Jak Huska to tylko 2T, bo 4T w tych pieniądzach to albo zajechane albo dobre do pewnego czasu jak się nie zacznie sypać. Poczytaj o modelu TE610, a dokładnie poszukaj wypowiedzi fxrider'a. Jak chcesz worek bez dna to kup ;]

XR600 wypada moim zdaniem idealnie. Bo jest to najlżejszy motor ze stawki prawdziwych DUALI o pojemności blisko 600cm3. Wagowo od 119kg do 123kg. W tej cenie spokojnie możesz znaleźć dobrą XR'e jak dobrze poszukasz.

Inną opcją to byłby LC4 620, ale w pieniądzach 5tys to będzie ciężko na coś dobrego. Musiałbyś dorzucić do około 6-6,5tys zł.

Chociaż tak myślę o LC4 400 w wersji SC. Tutaj powinno się udać znaleźć coś w dobrych pieniądzach. Dodatkowo wersja SC jest najlżejszą wersją wyposażoną w kit homologacyjny. Wszystko to samo co w LC4 620 poza górą silnika.

Z innych moto to szukałbym jeszcze właśnie Yamahy TT600. Dobry i niezawodny silnik + super zawieszenie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lekki endurak, słaby budżet, co wybrać?
PostNapisane: Wt lis 09, 2010 2:54 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): N maja 09, 2010 7:51 am
Posty: 563
Lokalizacja: Chorzów
lukasz_vip napisał(a):
Z innych moto to szukałbym jeszcze właśnie Yamahy TT600. Dobry i niezawodny silnik + super zawieszenie.

Tylko że w TT jest problem z piatym biegiem -zebata szybko sie zuzywa,
glownie od jezdzenia w dlugie trasy. Ta skrzynia przystosowana jest raczej
do mieszania w terenie (adekwatnym do wagi motocykla, oczywiscie).
(na podstawie artykułu w którymś ŚM z 2003 czy 2004 roku)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lekki endurak, słaby budżet, co wybrać?
PostNapisane: Wt lis 09, 2010 3:10 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Wt paź 20, 2009 6:38 pm
Posty: 700
Lokalizacja: Pustkowo Zachodniopomorskie
Piątego biegu to kolega raczej żadko będzie używał.
Jak dla mnie to sam sobie odpowiedziałeś i to bardzo trafnie, TT 600 S, to najlepszy wybór.
Miałem dwie sztuki i moge tylko chwalić.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lekki endurak, słaby budżet, co wybrać?
PostNapisane: Wt lis 09, 2010 3:17 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr sty 24, 2007 9:11 am
Posty: 1497
Lokalizacja: z krzaczorów
Witam

Miałem okazje potestować kiedyś TT600RE. No lżejsza, poręczniejsza zawias trochę lepszy od XTka którego onegdaj miałem. Ale serce, serce ma XTka. Ten silnik to jednak bardziej wół niż koń. Da się tym przejechać prawie wszędzie. Podkreślam "przejechać" nie przelecieć i "prawie wszędzie" nie wszędzie.

Pozdr
rr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lekki endurak, słaby budżet, co wybrać?
PostNapisane: Wt lis 09, 2010 9:45 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Śr gru 05, 2007 8:09 am
Posty: 910
Lokalizacja: Biecz
rrolek napisał(a):
Witam

Miałem okazje potestować kiedyś TT600RE. No lżejsza, poręczniejsza zawias trochę lepszy od XTka którego onegdaj miałem. Ale serce, serce ma XTka. Ten silnik to jednak bardziej wół niż koń. Da się tym przejechać prawie wszędzie. Podkreślam "przejechać" nie przelecieć i "prawie wszędzie" nie wszędzie.

Pozdr
rr


:lol: :lol: :lol: prawie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lekki endurak, słaby budżet, co wybrać?
PostNapisane: Śr lis 10, 2010 2:05 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt wrz 10, 2010 6:09 pm
Posty: 690
Lokalizacja: Pruszków
Dziś miałem bliższy kontakt z TT600E. 20km ode mnie ktoś ma na sprzedaż, więc podjechałem obejrzeć. Najdroższa z wszystkich wystawionych na allegro, więc spodziewałem się stanu adekwatnego do ceny i opisu. Na plus była kultura pracy silnika, opony i suche przednie zawieszenie :) I tu koniec fajerwerków :P Silnik poci się zdrowo z pod pokrywy zaworów, cała głowica jest zaolejona, cieknie z łączenia karterów. Pompa hamulca przedniego reperowana drutem i gwoździem. Tarcze i klocki do natychmiastowej wymiany. Łańcuch i zębatki tak samo dokonały już żywota. Elektryka niekompletna, chyba rzeźbiona. Motocykl cały malowany, kanapa obita czymś czarnym. Podnóżki i dźwignie widać, że wielokrotnie gięte, łamane i spawane. Przynajmniej sprzedający uczciwy i nie kryje, że lata tym po torze, że pompę rozwalił uderzając w drzewo w Rumunii itp. ;) Skoro tak wygląda najdroższa TT, to zastanawiam się w jakim stanie są te najtańsze :lol:

Orientujecie się jaka jest różnica w wadze między TT-E oraz TT-S? Wydaje mi się, że 10kg, ale znalazłem już różne dane. I ponoć S jest nieco wyższa?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lekki endurak, słaby budżet, co wybrać?
PostNapisane: Śr lis 10, 2010 8:17 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Śr gru 05, 2007 8:09 am
Posty: 910
Lokalizacja: Biecz
Słowo duro w nazwie "enduro" oznacza twardy , czyli przeznaczone dla twardzieli , tak przynajmniej niektórzy myślą . W związku z tym jak według Ciebie może wyglądać nastoletni motocykl styrany na co dzień po krzokach , który wcale nie nadaje się do piłowania w ciężkim terenie , bo jest chłodzony powietrzem , czyli jak stoi w miejscu i ryje to sie gotuje . Ale jak to mówią z barku laku dobry i kit , single większej pojemności chłodzone powietrzem , przeznaczone sa do turystyki enduro , a nie do sportu wyczynowego i słowo prawie użyte przez kolegę powyżej ma tu ogromne znaczenie :lol: .


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lekki endurak, słaby budżet, co wybrać?
PostNapisane: Śr lis 10, 2010 9:08 am 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): So kwi 19, 2008 10:05 pm
Posty: 509
Lokalizacja: Wrocław/Dobczyce/Brzączowice
Kumpel z ktorym ciskam mial 2x xr 600.

Fakt,fura nie do zdarcia,bez awaryjna. Ale chlodzona powietrzem. I to faktze jak sie jedzie to got gozej jak sie ryje. Gotuje sie. U mnie w drz s zalacza sie bzyczek i ryje dalej...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lekki endurak, słaby budżet, co wybrać?
PostNapisane: Śr lis 10, 2010 8:22 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt wrz 10, 2010 6:09 pm
Posty: 690
Lokalizacja: Pruszków
Adagiio napisał(a):
Słowo duro w nazwie "enduro" oznacza twardy , czyli przeznaczone dla twardzieli , tak przynajmniej niektórzy myślą . W związku z tym jak według Ciebie może wyglądać nastoletni motocykl styrany na co dzień po krzokach

Mógłby wyglądać mniej więcej tak, jak motocykle enduro, którymi jeździłem do tej pory. Jak coś się uszkodziło, to było wymieniane lub naprawiane, ale nie drutem ;) Różni ludzie mają różne standardy jeśli chodzi o szeroko pojęte dbanie o motocykl. A mając parę lat doświadczenia, nie kupię pierwszej lepszej sztuki, tłumacząc sobie, że to motocykl terenowy, więc musi być po ciężkich przejściach :P Wystarczy trochę poszukać i zawsze trafi się zadbaną sztukę za rozsądne pieniądze. Albo faktycznie kupić coś "po przejściach" i wyszykować dla siebie, ale wtedy kupić za adekwatne pieniądze.

Dobra, z resztą nie ma sensu się rozpisywać na ten temat. Nadal liczę, że poczytam jeszcze opinie osób ujeżdżające powyższe modele :)

A tak jeszcze co do skrzyni biegów w TT i sypiącej się 5-tki od długich tras. Sam pomysł sypania się skrzyni biegów od takiej jazdy jest moim zdaniem dziwny, bo to wręcz idealne warunki pracy. Raczej wachlowanie biegami pod obciążeniem wpływa na trwałość skrzyni. A tak poza tym, to czy przypadkiem w TT, XT oraz Tenerze skrzynia biegów nie jest dokładnie ta sama? ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lekki endurak, słaby budżet, co wybrać?
PostNapisane: Śr lis 10, 2010 8:59 pm 
Zadomowiony na dobre

Dołączył(a): Śr sty 24, 2007 9:11 am
Posty: 1497
Lokalizacja: z krzaczorów
Witam

Prawda, że silniki i skrzynie wszystkich chłodzonych wiatrem XT/TT są w zasadzie jednakie. Opinię o sypiącej się 5ce ukuli lata temu bodajże niemieccy rajderzy. tam takimi motocyklami lata się po mieście i poza miastem w smyślie po szosach lub/i autobahnach (czy cuś takiego tam jest). Więc stała prędkość, wibracje i pitting zebów 5ki gotowy.
Przy tym silniku w którym 5tke zapiąć można już przy 50stce (14/47) nie dziwne że ta para kół zębatych w silniku kończy się pierwsza.
XTk którego miałem przez 18 lat zarejestrowany był na kobietę (belgijkę cokolwiek miałoby to znaczyć). Przyjechał do RP w trimie pustynnym (sądząc po oponach i dodatkach) z nie znanym przebiegiem i generalnie zmęczony. Żadnych problemów z silnikiem i skrzynią nie miałem. Fakt czasami wypadała 2ka, ale to raczej wina jeźdźca rozpuszczonego katowymi skrzyniami które działały wtedy zupełnie perfekcyjnie nawet przy niedbałym traktowaniu.

Pozdr
rr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lekki endurak, słaby budżet, co wybrać?
PostNapisane: Cz lis 11, 2010 8:48 pm 
Początkujący

Dołączył(a): Pt sie 28, 2009 5:35 pm
Posty: 24
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
ja mam TT z 93 roku (bez aku, z kopniakiem), kupiłem ją za ok 5 tyś, jestem z Mińska Mazowieckiego wiec daleko z Pruszkowa też nie masz. Jak chcesz to możesz wpaść obejrzeć, przejechać się. Moto nie jest na sprzedaż (bo choć nie mam doświadczenia to bardzo go sobie chwalę) ale zawsze przetestować warto, będziesz miał jakiś punkt odniesienia. pozdro


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lekki endurak, słaby budżet, co wybrać?
PostNapisane: Pt lis 12, 2010 6:28 pm 
honorowy bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Pt wrz 10, 2010 6:09 pm
Posty: 690
Lokalizacja: Pruszków
Dzięki za propozycję :) Jak będę miał jakiś kurs w kierunku Mińska, to się odezwę, może uda się spotkać :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lekki endurak, słaby budżet, co wybrać?
PostNapisane: Śr lut 16, 2011 5:20 pm 
bajkopisarz forumowy

Dołączył(a): Cz kwi 22, 2010 7:24 pm
Posty: 458
Ja latam XR 400 i bardzo chwalę ale za tą sumą masz małe szanse kupić

Patrz na TT 600 i XR 600

Pozwodzenia ;]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lekki endurak, słaby budżet, co wybrać?
PostNapisane: Śr lut 16, 2011 6:33 pm 
poeta forumowy

Dołączył(a): N cze 28, 2009 11:59 pm
Posty: 223
Lokalizacja: Lublin
Ja również polecam Yamahe TT. Mialem TTR Belgarda z roku 99. W zasadzie jedyną bolączką było zerwanie się linki odpreżnika (mam jedną oryginalną na stanie, mogę odsprzedać po taniości).
Bardzo dobry motocykl do jazdy enduro. Sporo wybacza. Jak na początek to sprzęt aż nad wyraz.
Zaczynałem od klasy 125cm(Dt, maly Elefant), później 250(Klr), 600(Xt, Ttr).
TT nie ma jadu i nie jest wściekla, dlatego uważam, że powinieneś dać rade.

Na kopniaka trzeba uważać, bo se może przy kopaniu pozostać na glebie, a dolny człon kopajki nowy około 200 zł oryginał. Trzeba kopać lekko z wyczuciem, bez ciśnień i nie na siłe. Po przekopaniu siedmiokrotnym bez zapłonu, z zapłonem + ssanie paliła za drugim strzalem. Ciepły motor od strzała.
Na 9 litrach można zrobić jakieś 150 km.
Zalewać olejem do wysilonych singli, temperatura oleju podczas pracy 90-100 stopni C. Filr powietrza czyścić i nasączać. Ślimaka też nie mialem, a i zaciera się linka prędkościomierza.
Aha, najlepiej dla jeźdźca jeśli będzie szybciej jeżdzil, to ganiać na nogach.


Zerknij na tą. Troche daleko od Ciebie, ale może warto ją obadać.
http://allegro.pl/yamaha-tt-600-belgard ... 02556.html
Pozdro.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Napisz wątekOdpowiedz Strona 1 z 3   [ Posty: 45 ]
Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net
wdrożenie przez iCenter - Strony internetowe Wrocław
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL